کاربرد کارت گرافیک

کارت گرافیک چیست ؟

کارت گرافیک با استفاده از چهار مولفه اصلی این کار را انجام می‌دهد:

 • اتصال مادربرد برای داده و قدرت
 • پردازنده‌ای که تصمیم می‌گیرد با هر پیکسل روی صفحه چه کاری انجام دهد
 • حافظه برای نگهداری اطلاعات مربوط به هر پیکسل و ذخیره موقت تصاویر کامل شده
 • اتصال مانیتور ، در نتیجه می‌توانید نتیجه نهایی را ببینید.

در ادامه ، به جزئیات بیشتری از پردازنده و حافظه خواهیم پرداخت:

مانند مادربرد ، کارت گرافیک یک صفحه مدار چاپی است که پردازنده و RAM را در خود جای داده است. همچنین دارای تراشه سیستم ورودی / خروجی(BIOS)  است که تنظیمات کارت را ذخیره می‌کند و در هنگام راه‌اندازی ، روی حافظه ، ورودی و خروجی تشخیص می‌دهد. پردازنده کارت گرافیک ، به نام واحد پردازش گرافیک (GPU) ، مشابه پردازنده مرکزی کامپیوتر است.

وظیفه کارت گرافیک اما به طور خاص انجام محاسبات پیچیده ریاضی و هندسی برای ارائه گرافیک است ، طراحی شده است. برخی از سریع‌ترین پردازنده‌های گرافیکی ترانزیستور بیشتری نسبت به پردازنده مرکزی دارند. پردازنده گرافیکی گرمای زیادی تولید می‌کند ، بنابراین معمولاً در زیر یک مخزن گرم کننده یا یک فن قرار دارد.

کارت گرافیک علاوه بر قدرت پردازش ، از برنامه نویسی ویژه‌ای برای کمک به تجزیه و تحلیل و استفاده از داده‌ها استفاده می‌کند. ATI و nVidia اکثر قریب به اتفاق GPU‌های موجود در بازار را تولید می‌کنند و هر دو شرکت پیشرفت‌های خاص خود را برای عملکرد GPU ایجاد کرده‌اند.

 

برای بهبود کیفیت تصویر ، پردازنده‌ها از چه مواردی استفاده می‌کنند:

 • صحنه کامل ضد( aliasing FSAA) ، که لبه‌های اشیا 3 بعدی را صاف می‌کند.
 • فیلتر ناهمسانگرد (AF) ، که تصاویر را واضح تر نشان می‌دهد.
 • هر شرکت همچنین تکنیک‌های خاصی را برای کمک به GPU در استفاده از رنگ ، سایه ، بافت و الگوها ایجاد کرده است.

همانطور که وظیفه کارت گرافیک ایجاد تصاویر ست ، برای نگهداری اطلاعات و تصاویر تکمیل شده به جایی احتیاج دارد. برای این منظور از RAM کارت استفاده می‌کند ، داده‌های مربوط به هر پیکسل ، رنگ آن و محل آن را روی صفحه ذخیره می‌کند.

بخشی از RAM همچنین می‌تواند به عنوان یک بافر فریم عمل کند ، به این معنی که تصاویر کامل شده را تا زمان رسیدن به زمان نمایش در آن‌ها نگه می‌دارد. به طور معمول ، رم تصویری با سرعت بسیار بالا کار می‌کند و دارای دو پورت است ، به این معنی که سیستم می‌تواند همزمان از آن بخواند و برای آن بنویسد.

RAM مستقیماً به مبدل دیجیتال به آنالوگ ، DAC متصل می‌شود. این مبدل که RAMDAC نیز نامیده می‌شود ، تصویر را به سیگنال آنالوگ تبدیل می‌کند که مانیتور می‌تواند از آن استفاده کند. بعضی از کارت‌ها دارای RAMDAC‌ های متعدد هستند که می‌تواند عملکرد را بهبود بخشد و از بیش از یک نمایشگر پشتیبانی کند. در چگونگی کارکرد ضبط آنالوگ و دیجیتال می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد این فرآیند کسب کنید.

RAMDAC از طریق کابل تصویر نهایی را به مانیتور می‌فرستد. ما در بخش بعدی به این اتصال و سایر رابط‌ها خواهیم پرداخت.

انتخاب کارت گرافیک خوب

به راحتی می‌توان کارت گرافیک برتر را تشخیص داد. این گزینه حافظه زیاد و پردازنده سریع دارد. غالباً ، از نظر بصری بیش از هر چیز دیگری که قصد دارد داخل کیس کامپیوتر باشد ، جذابیت بیشتری دارد. بسیاری از کارت های ویدئویی با عملکرد بالا نشان داده شده اند یا دارای فن های تزئینی یا غرق گرما هستند. اما یک کارت سطح بالا انرژی بیشتری را از آنچه بیشتر مردم واقعاً لازم دارند تأمین می‌کند.

افرادی که از رایانه خود در درجه اول برای پست الکترونیکی ، پردازش کلمه یا وبگردی استفاده می‌کنند ، می‌توانند تمام پشتیبانی های گرافیکی لازم را روی مادربرد با گرافیک یکپارچه پیدا کنند. کارت میان رده برای اکثر گیمرهای معمولی کافی است. افرادی که به قدرت یک کارت سطح بالا نیاز دارند شامل علاقه مندان به بازی و افرادی هستند که کارهای گرافیکی 3D زیادی انجام می‌دهند.

اندازه گیری کلی خوب عملکرد کارت ، نرخ فریم آن است که با فریم در ثانیه اندازه گیری می‌شود. نرخ فریم تعداد تصاویر کامل کارت را در هر ثانیه نشان می‌دهد. چشم انسان می‌تواند در هر ثانیه حدود 25 فریم را پردازش کند ، اما بازی‌های سریع به سرعت فریم حداقل 60 FPS نیاز دارند تا انیمیشن و پیمایش روان فراهم شود.

 

 اجزای نرخ فریم عبارتند از:

مثلث یا رئوس در ثانیه: تصاویر 3 بعدی از مثلث یا چند ضلعی ساخته شده اند. این اندازه گیری بیان می‌کند که GPU با چه سرعتی می‌تواند کل چند ضلعی یا رئوس تعیین کننده آن را با توجه به وظیفه کارت گرافیک محاسبه کند. به طور کلی ، آن را شرح می‌دهد که کارت به چه سرعت تصویر قاب سیم را می‌سازد.

 

 

Pixel fill rate: این اندازه‌گیری تعداد پیکسل های پردازشگر GPU را در یک ثانیه توصیف می‌کند ، که به این معنی است که سریعاً چگونه می‌توان تصویر را رستر کرد. سخت افزار کارت گرافیک مستقیماً روی سرعت آن تأثیر می‌گذارد. این مشخصات سخت افزاری است که بیشترین تأثیر را در سرعت کارت و واحدهایی دارد که در آن اندازه گیری می‌شود:

 • سرعت ساعت GPU (مگاهرتز)
 • اندازه گذرگاه حافظه (بیت)
 • مقدار حافظه موجود (مگابایت)
 • میزان ساعت حافظه (مگاهرتز)
 • پهنای باند حافظه (GB / s)
 • سرعت RAMDAC (مگاهرتز)

پردازنده و مادربرد رایانه نیز نقشی اساسی دارند ، زیرا وظیفه کارت گرافیک متفاوت است و  خیلی سریع نمی‌تواند توانایی مادربرد در ارائه سریع داده را جبران کند. به همین ترتیب ، اتصال کارت به مادربرد و سرعتی که می‌تواند از CPU دستورالعمل دریافت کند ، بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارد.